Успешно одржан низ научно–струцних радионица у Економско-трговинској, Машинско-електротехничкој и Техничкој школи у Бору
Прва радионица на тему: “Corporate social responsibility (CSR) -and Social Entrepreneurship (SE) “, организована је за ученике Економске-трговинске школе у Бору, крајем децембра 2017. године. Потом, почетком јануара је исту радионицу похађала и друга група ученика ове школе.
На активностима ове радионице, укупно је било укључено 39 ученика ове школе.
У склопу радионице, ученицима су представљени појмови Корпоративне друштвене одговорности и Друштвеног предузетништва, као и сличности и разлике ова два концепта. Потом, представљени су модели успешних примера друштвеног предузетништва у свету. Након тога, ученици су сами предлагали одређене друштвене проблеме који би се могли решавати применом концепта друштвеног предузетништва. Потом, ученици су у мањим групама, уз менторство наставника и сарадника Одсека за менаџмент, развијали пословни модел друштвених предузећа, користећи алат Business Model Canvas (https://www.youtube.com/watch?v=2FumwkBMhLo ).
Материјал и тема ове радионице су развијени као резултат претходног ангажмана Техничког факултета у Бору у интернационалној РЕСИТА академској мрежи за предузетништво и иновације (http://resitanet.ro/index.php?id=2 ).
Након успешног припремног дела, ученици су јавно представљали пословне моделе својих предлога потенцијалних друштвених предузећа. Наиме, свака група је презентовала друштвени проблем који су предложили да би могао да се решава кроз примену концепта социјалног предузетништва, као и читав пословни модел таквог једног предузетничког подухвата.
Након презентација, ученици су добили сертификате.
У активностима су као ментори учествовали представници одсека за менаџмент, Техничког факултета у Бору, подржани од стране Удружења наставника инжењерског менаџмента – UNIM (http://mksm.sjm06.com/?page_id=642). Тим који је реализовао ове радионице чине: проф. др Исидора Милошевић, доц. др Данијела Воза, др Санела Арсић, МСц Анђелка Стојановић, Проф. др Ђорђе Николић и Проф. др Иван Михајловић.
Овим путем се захваљујемо на сарадњи и представницима Економско трговинске школе у Бору, у првом реду Педагогу Весни Петковић.
Пар детаља са радионице у Економско-трговинској школи у Бору:
Поред радионице у Економско-трговинској школи, радионица на тему Корпоративне друштвене одговорности и социјалног предузетништва је одржана и у Машинско-електротехничкој школи у Бору. За радионице у овој школи пријавило се укупно 30 кандидата. И овде су ученици генерисали велики број оригиналних идеја за решавање уочених друштвених проблема, применом предузетничке иницијативе.
Пар детаља са радионице у Машинско-електротехничкој школи у Бору:
Тим Одсека за менаџмент и UNIM асоцијације се захваљује на сарадњи представницима Машинско-електротехничке школе, у првом реду проф. Ивану Милутиновићу.
Паралелно са овом обуком, организована је и обука на тему Примене информационо-комуникационих технологија (ИКТ) у предузетништву. Посебан циљ овог програма је убрзање омладинског предузетништва у форми MSP -а и развоја микропредузетништва. Иницијални развој овог програма је покренуо Hewlett Packard и Enterprise Acceleration Institute – MEA I (Швајцарска).
Sam GET IT програм је током 2012. године прерастао у HP LIFE програм (http://www.life-global.org/ ), где је Технички факултет у Бору наставио своју активност кроз пројекат “HP LIFE Srbija”, који је 2012. године подржан од стране Центра за промоцију науке (http://bussol4you.blogspot.rs/2012/12/edukacija-hp-life-serbia.html). Тада су представници Одсека за менаџмент одржали тренинг за више од 100 ученика из борских средњих школа. Такође, одржан је семинар за наставнике борских средњих школа http://bussol4you.blogspot.rs/2013/02/blog-post.html .
Едукација по овом програму се спроводи у 49 земаља, широм света.
Током јануара 2018. године Одсек за менаџмент, Техничког факултета у Бору, тим Одсека за менаџмент је одржао тренинге ученика у Техничкој школи у Бору, као и у Машинско–електротехничкој школи у Бору. Тим предавача са одсека за менаџмент, чинили су: Проф. др Ђорђе Николић, Доц. др Предраг Ђорђевић, МСц Милена Јевтић, МСц Бранисалав Иванов и Проф. др Иван Михајловић.
Захваљујемо се на сарадњи, током ове обуке, и представницима Техничке школе у Бору, у првом реду проф. Сузани Илић.
Пар детаља са едукације у Машинско-електротехничкој школи у Бору:
Током другог полугодишта, школске 2018. године, у борским школама ће бити организоване и радионице на тему Еколошка свест младих – корпоративни и предузетнички приступ.