Делегација Одсека за менаџмент на састанку Интернационалног истраживачког тима за припрему пројекта на тему Корпоративан друштвена одговорност (CSR)
Почетком 2015. године, формирана су два истраживачка тима у оквиру интернационалне Ресита мреже (www.resitanet.eu), која ће се бавити креирањем и истраживањем на два интернационална пројекта. Један од пројеката се бави тематиком „Корпоративне друштвене одговорности“, док се други пројекат бави истраживањем на тему: „Разлози пропадања малих и средњих предузећа“. Оба пројекта су истраживачког типа и намењена су студентима докторских студија, уз менторство професора из Немачке (Проф. Петер Сцхулте), Србије (Проф. Иван Михајловиц), Бугарске (Проф. Даниел Павлов), Румуније (Проф. Адриан тантау) и Албаније (Проф. Василика Куме). Руководилац истраживачких тимова на оба пројекта је Проф. Иван Михајловић, са Одсека за менаџмент, техничког факултета у Бору. Студенти докторских студија, са нашег одсека, који истражују на тему Корпоративна друштвена одгоровност су Санела Арсић и Анђелка Стојановић. На тему Разлози пропадања малих и средњих предузећа, у истраживања је укључен Ненад Николић, студент докторских студија на нашем одсеку. Поред њих, у истраживачким тимовима су студенти са Универзитета Русе (Бугарска), Универзитета Тирана (Албанија) и Универзитета Eftimie Murgy , Ресита (Румунија).
У оквиру истраживања, на тему оба пројекта, током 2015. године урађена је опсежна анализа литературе из наведених истраживачких области и дефинисани концептуални оквири даљег истраживачког пројекта. Потом, током 2016. године, засновано на анализи у претходној фази формиране су мерне скале за мерење нивоа Корпоративне друштвене одговорности компанија у Југоисточној Европи (SEE). Наиме, овом анализом план је да се утврде да ли су компаније заиста друштвено одговорне или то чине у циљу побољшања имиџа, у склопу својих маркетиншких активности. Из наведених разлога, формиран је посебан алат за сакупљање мишљења менаџера компанија, запослених у компанијама и корисника производа или услуга компанија у SEE региону. Наведене мерне скале су сада спремне за коришћење у аналитичке сврхе и постављене су на cloud платформи доступној на: http://bussol4you.blogspot.rs/2016/10/corporate-social-responsibility.html
На основу сакупљених података биће урађена компаративна квалитативна и квантитативна анализа која ће резултовати пословним моделом компанија са успешном CSR праксом.
Један од састанака на овом истраживачком пројекту, организован је у граду Русе у Бугарској. На овом састанку, договорени су даљи правци истраживања али и размотрена могућност апликације са овим пројектом код екстерних извора финансирања, у првом реду, пројектних позива HORIZON, ERASMUS + KA2, CEPUS, itd.
Поред тога, учесници овог интернационалног форума су формирали и Меморандум оф Русе, којим се дефинише улога Универзитета и компаније у интеракцији на подизању свести о Корпоративној Друштвеној одговорности. Овај меморандум је представљен као пленарно предавање на 55. Годишњој Интернационалној Конференцији Универзитета Русе.
Пар детаља са интернационалног форума и конференције:
Што се тиче пројекта „Разлози пропадања малих и средњих предузећа“, циљ истраживања се састоји у следећем. За разлику од пословних економија у високо развијеним западним земљама, где се неуспех у пословању предузетника сматра добрим за искуство, те није кочница код покретања новог предузетничког подухвата; у земљама Југоситочне Европе (SEE), пропадање пословања је непремостива препрека. На тај начин, предузетници који доживе пропадање MSP-а, у овом региону, готово да немају никакве шансе да покрену нови бизнис у будућности. Из наведеног разлога, предузетници из SEE региона не могу да уче из сопствених грешака. Овај пројекат има за циљ да идентификује најчешће разлоге пропадања MSP-а у овом региону, те да на основу тога послужи као алат за консултовање постојећих компанија, дајући им могућност да уче на туђим грешкама. И за овај пројекат је развијен истраживачки оквир, дат на следећем линку: http://bussol4you.blogspot.rs/2016/10/failure-and-recovery-of-small-and.html
Даљи правци истраживања, у оквиру овог пројекта, биће договорени на састанку у Темишвару (Румунија) у периоду 3-6. новембра 2016. године.
Покровитељ свих досадашњих истраживања, на оба пројекта, била је DAAD.