Почетак / Вести / Интернационална недеља у организацији Одсека за менаџмент Техничког факултета у Бору

Интернационална недеља у организацији Одсека за менаџмент Техничког факултета у Бору

Одсек за менаџмент, Техничког факултета у Бору, поред тога што организује наставни процес према највишим домаћим стандардима, постао је препознатљив и по изузетној тенденцији и перманентном раду на интернационализацији својих актисновти. На тај начин, сам почетак зимског семестра 2016/2017. године, наш одсек је обележио низом интернационалних догађаја.

VI Интернационална конференција о еколошком менаџменту и материјалним токовима – EMFM2016.

У складу са стратегијским плановима интернационализације Одсека за менаџмент, у периоду 2-4. октобра одржана је 6. Интернационална конференција о еколошком менаџменту и материјалним токовима – EMFM2016. Овај скуп заједно организују Технички факултет у Бору, Машински факултет Универзитета у Зеници –БиХ  и Умwелт Цампус Биркенфелд Универзитета у Триру – Немачка.  Скуп је обележило учешће великог броја домаћих и страних експерата из области екологије и материјалних токова. Своје радове су на овом скупу су презентовали истраживачи из Немачке, Босне и Херцеговине, Србије, Мађарске, Грчке, Литваније, Румуније, Словеније, Нигерије, Русије, Хрватске, Либије и Пољске. Осим самих презентација на скупу, вођене су бројне дискусије на тему еколошког менаџмента и материјалних токова, које су додатно допринеле размени сазнања из ових области и резултоваће бројним заједничким пројектима учесника скупа у будућем периоду. Детаљи о овом скупу су доступни на (http://emfm.tfbor.bg.ac.rs/).

Пар детаља са овог симпозијума:

Летња школа за PhD и мастер студенте: „Еколошко предузетништво : Управљање иновацијама за техничко – технолошке производе и Интелектуално власништво”

Паралелно са конференцијом EMFM2016, организована је и летња школа за PhD и мастер студенте: „Еколошко предузетништво : Управљање иновацијама за техничко – технолошке производе и интелектуално власништво”. Ова летња школа је трајала од 2. до 6. октобра. Детаљи о овој школи су дати на следећем линку: http://emd.edu.rs/ . Обзиром да је ова школа организована у оквиру Интернационалне Решица мреже за предузетништво и иновације ( www.resitanet.eu ) на радионицама ове школе укључени су студенати са институција ове мреже из Македоније, Црне Горе, Бугарске и Србије. Међутим, ова летња школа је по први пут била отворена и за учешће студената ван наведене академске мреже, тако да су учествовали и студенти из Мађарске.

Студенти учесници летње школе су били из различитих истраживачких области. Учествовали су студенти из области Економије, Менаџмента, Бизниса, Инжењерског менаџмента, Инжењерских дисциплина, Материјалих токова, …. Током активности летње школе, студенти су распоређени у интердисциплинарне и интернационе тимове, од 5 особа, и радиили су на развоју оригиналних пословних идеја из области еколошког предузетништва. Током уводних сесија, студенти су упознати са областима истраживања Еколошког Предузетништва. Студенти су добили основни тренинг о алатима Стратегијског одлучивања, Генерисању нових иновативних идеја, Креативних техника одлучивања, Оперативног менаџмента, Корпоративне Друштвене Одговорности  и Социјалног предузетништва.

Потом, студенти су уз подршку ментора радили на развоју сопствених пословних идеја. У оквиру радионица, са студентима су решаване бројне студије случаја из области еколошког предузетништва. Такође, студенти и професори су посетили компанију Лимес Пирот која производи преко шездесет врста различитих производа за козметику, личну и кућну хигијену. Сви производи су биоразградиви, без алкалија и фосфата а уједно су и енергетски штедљиви. У сваком од производа је садржана комбинација екстраката лековитог биља: невена, босиљка, кантариона, камилице, липе, жалфије, коприве, хајдучке траве, бршљена…. Седиште компаније Лимес налази се у  Станичењу на обронцима Старе планине. Ова, релативно млада компанија, успела је да се уздигне до неслућених висина. Компанија је основана 2000.године на челу са својим оснивачем дипл.инг. Милорадом Крстићем. Почела је са производњом и пласирањем малог броја, врло квалитетних производа. Из године у годину, Компанија је почела да улаже све веће напоре у технологију производње и квалитет производа. Данас, Лимес је постао бренд, широких размера, а производи су већ познати у Европи, Канади, Америци и Аустралији ( http://limes-pirot.com/ ). Ова компанија је одабрана као интересантна студија случаја полазницима летње школе, те је организован интервју са оснивачем и целокупним менаџментом компаније:

Предавачи на летњој школи су били професори из Немачке, Румуније, Македоније и Србије.

Потом су студенти радили на развоју сопствених бизнис идеја, заснованих на еколошком предузетништву, све до нивоа пословних модела за покретање MSP-а која би се бавила овом облашћу пословања.Такође, ову летњу школу је подржао и Центар за трансфер технологија Универзитета у Београду ( http://www.ctt.bg.ac.rs/en/ ). Самим тиме, предавања су одржали Тамара Чолић Милосављевић, Менаџер пројекта трансфера технологија овог центра и др Недељко Милосављевић директор овог центра. Тамара је говорила на тему „Основних елемената у развоју бизнис плана за старт-уп компаније“, док је др Недељко Милосављевић одржао радионицу са студентима на тему „Стратегијска употреба интелектуалне својине из угла истраживача и бизниса“.

Агенда Летње школе, са планом одржаних активности, доступна је ОВДЕ.

Предавања професора у оквиру ERASMUS + програма мобилности

Обзиром да се на одсеку за мендажмент спроводи већи број ERASMUS + пројеката мобилности студената и наставног кадра ( http://menadzment.tfbor.bg.ac.rs/blog/27-novembar-2015-konkurs-za-erasmus-stipendiju-za-studente-osnovnih-i-master-studija-odseka-za-menadzment-tehnickog-fakulteta-u-boru/ ), током прве недеље октобра, на самом почетку семестра, организована су предавања за студенте Одсека за менаџмент у оквиру ERASMUS + програма мобилности.

У оквиру овог програма, предавања је одржала Проф. др Корнелиа Лазани са Обуда универзитета из Будимпеште, која је предавала на предмету Основе менаџмента. Њено предавње је одржано 5. октобра 2016. године.

Потом, 6. октобра 2016. године, предавања је одржала др Илдико Мароси, са Обуда Универзитета у Будимпешти, која је предавала студентима Одсека за менаџмент на предмету Предузетништво.

Истог дана, предавање је одржала и Проф. др Илијана Петровска са УАЦС универзитета из Скопља која је предавала на предмету Маркетинг. Додатни детаљи о тематици њеног предавања су доступни на: http://menadzment.tfbor.bg.ac.rs/blog/29-septembar-2016-obavestenje-o-predavanju-iz-predmeta-osnovi-marketinga/

Радионица за писање студија случаја у оквиру интернационалне Решица Мреже за предузетништво и иновације

Као додатна активност интернационализације, у периоду 6-9. октобра, одржана је радионица за писање студија случаја у оквиру интернационалне Решица Мреже за предузетништво и иновације ( www.resitanet.eu ). Ресита Нет је академска мрежа кују чине 16 универзитета из југоисточне Европе, на челу са универзитетима из Немачке. Финансирана је од DAAD асоцијације. Мрежа се бави развојем академске праксе, разменом студената и професора  и обукама из области предузетништва и иновација.  У оквиру ове радионице за писање студија случаја, ангажовано је 10 професора из ове мреже. Учествовали су професори из Немачке, Бугарске, Албаније, Македоније и Србије. На самој радионици, професори су у тимовима анализирали пословање одабраних успешних компанија, из региона Источне и Јужне Србије и вршили интервју са представницима компанија. У оквиру тога, професори су посетили компаније: Алатница Крстић Пирот ( http://www.alatnica-krstic.co.rs/indexENG.html); Адонис Д.О.О Соко Бања ( http://adonis.rs/ ); Компанију АМР Хотел и Етно Село из Параћина као и компанију АЛБО Бор ( http://albo-bor.rs/ ). Потом, на основу анализе пословања и интервјуа са власницима и менаџментом ових компанија, учесници радионице су радили на развоју студија случаја, које су намењене студентима економије и менаџмента, у оквиру наставе на факултетима Решица мреже.

Кратак опис свих наведених догађаја могуће је погледати на: https://www.youtube.com/watch?v=5iA5ZghM_ro

Објављено 10.10.2016. године у 10:06 часова.